Jak wybrać najlepsze przemysłowe oprawy oświetleniowe?

magazyn-oswietlenie

W zakładach produkcyjnych, magazynach, centrach logistycznych czy handlowych oświetlenie jest używane praktycznie ciągle. Wybierając odpowiedni rodzaj oświetlenia, można na nim zaoszczędzić nawet do 80% energii. Jest to niezwykle istotne szczególnie w miejscach o tak intensywnym korzystaniu ze sztucznego światła. Najrozsądniejsze wydaje się być wybranie oświetlenia LED albo świetlówek. Ledy to gwarancja długiego czasu świecenia i niskiego poboru energii, świetlówki są niezawodne i energooszczędne. Oba typy oświetlenia rewelacyjnie sprawdzą się w obiektach przemysłowych i przyczynią się do sporych oszczędności.


Dobre oświetlenie to także lepsze samopoczucie pracowników, którzy wolniej się męczą i przez to popełniają mniej błędów, a więc zwiększa się w ten sposób produktywność firmy.


Jeśli wybraliśmy już rodzaj oświetlenia, kolejnym równie ważnym krokiem jest dobór odpowiednich opraw oświetleniowych. Jak je wybrać?


Oprawa oświetleniowa – na co zwrócić uwagę?


Od budowy oprawy oświetleniowej zależy jednorodność i skuteczność oświetlenia. W niskich pomieszczeniach można z powodzeniem stosować matowe osłony, natomiast w wysokich halach najlepiej sprawdzą się oprawy z odbłyśnikami i soczewkami skupiającymi. Służą one do regulacji strumienia światła oraz jego natężenia. Dzięki odbłyśnikom i soczewkom strumień świetlny zostaje skierowany w odpowiednim kierunku, a wydajność opraw wzrasta o 60 – 70%.


Wybór oprawy oświetleniowej ma wpływ na to, ile źródeł światła będzie trzeba umieścić w pomieszczeniu, aby uzyskać zamierzony poziom natężenia oświetlenia, a to oczywiście ma bezpośredni wpływ na zużycie energii elektrycznej. Im więcej elementów dodatkowych ma oprawa, tym jest droższa, ale czasem warto zapłacić za nią więcej, żeby w przyszłości zmniejszyć opłaty za energię. Długofalowa oszczędność powinna być priorytetowa dla przedsiębiorców.


Dobre przemysłowe oprawy oświetleniowe powinny być trwałe, estetyczne, równomiernie rozprowadzać światło i gwarantować jego jednolitość.