Blog

montaż rozdzielni elektrycznej

Jak montować rozdzielnie elektryczne?

Korzystanie z energii elektrycznej jest dziś konieczne zarówno jeżeli chodzi o budynki mieszkalne czy użytkowe, jak i ich wyposażenie oraz wszelkiego rodzaju maszyny. Nieodzownym elementem okaże się więc odpowiednia infrastruktura przeznaczona do dostarczania napięcia. W jej skład wchodzą nie tylko właściwie rozprowadzone przewody elektryczne, ale także różnego typu układy zabezpieczające i sterujące. Ich działanie jest możliwe za sprawą rozdzielni elektrycznych. Przekonajmy się, czym są i sprawdźmy, jaką mogą przybrać postać.
świetlówki

Zastosowania świetlówek i zasady ich działania

Ważnym elementem infrastruktury pozwalającej na korzystanie z budynku jest montowany w nim system oświetlenia. Składa się on zwykle z różnych typów opraw dopasowanych do funkcji, jaką pełni dany obiekt. W przypadku pomieszczeń wykorzystywanych do działalności produkcyjnej, magazynowej czy biurowej, a także usługowo-handlowej szczególnie chętnie korzysta się ze świetlówek. Wymagają one rozprowadzenia przewodów elektrycznych, montażu odpowiednich zabezpieczeń i włączników, oferując wysokiej natężenie strumienia światła oraz wysoką żywotność. Tradycyjne modele gazowe coraz częściej zastępuje się nowoczesnymi świetlówkami LED. Przekonajmy się, jaka jest ich budowa i zasada działania.
oświetlenie led

Jak dobrać oprawę oświetleniową LED?

W miejscach, gdzie niezbędne jest prowadzenie aktywności wymagającej dobrej widoczności po zapadnięciu zmroku, nieodzowne staje się zamontowanie, dopasowanych do jej charakterystyki lamp. Dotyczy to obiektów użytkowych, domów i terenów znajdujących się na zewnątrz. Stworzenie potrzebnej infrastruktury to jednak nie tylko zaopatrzenie się w przewody elektryczne, czy źródła światła, ale także oprawy. Przekonajmy się, jakie rozwiązania stosuje się w przypadku LED-ów. Co ma znaczenie przy doborze opraw LED? Źródła światła wykorzystujące technologię LED różnią się od innych swoją konstrukcją oraz sposobem emisji promieniowania. W przypadku diód SMD jego rozsył zależy od geometrii elementu, na jakim je osadzono, wybór oprawy w mniejszym stopniu będzie się więc wiązał z wpływem na propagację światła. Nie zmienia to faktu, że w niektórych oprawach nadal stosuje się zarówno odbłyśniki, jak i elementy skupiające albo rozpraszające, jednak na ogół większe znaczenie będzie miał oferowany poziom ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, efektywność chłodzenia czy wygląd. W przypadku opraw zewnętrznych… View Article
kable sieciowe

Jakie są rodzaje złączy kablowych?

Infrastruktura elektroenergetyczna składa się z różnych elementów potrzebnych do powstania sprawnie działającej sieci umożliwiającej dystrybucję energii do jej odbiorców. Podstawowym komponentem są tu kable elektryczne o odpowiedniej do parametrów przesyłanego napięcia charakterystyce, istotne okażą się złącza kablowe. Przekonajmy się, jakie są ich rodzaje i sprawdźmy, do czego są one konieczne.
zasilacz elektryczny

Jak wybrać odpowiedni zasilacz elektryczny?

Wykorzystywanie urządzeń zasilanych energią elektryczną wymaga utrzymania napięcia, ale też dbania o parametry dostarczanego prądu. Będzie to konieczne, zwłaszcza jeżeli są w nich stosowane złożone układy elektryczne i elektroniczne. Sposobem na zadbanie o ciągłość pracy oraz utrzymanie właściwej jakości prądu będzie zastosowanie przemysłowych zasilaczy elektrycznych o dopasowanych do potrzeb konkretnych odbiorników charakterystykach pracy. Przekonajmy się, jakie są ich główne cechy.
panel elektryczny

Co należy wiedzieć o wyłącznikach elektrycznych?

Prąd jest niezbędny w większości budynków, a także w niemal wszystkich maszynach i urządzeniach oraz wielu elementach wyposażenia. Dostarczenie energii oznacza konieczność ułożenia potrzebnego okablowania oraz zastosowania właściwego osprzętu. Będzie to istotne, ponieważ każda instalacja elektryczna wymaga zainstalowania zabezpieczeń, które wyeliminują ryzyko uszkodzenia podłączonych do niej urządzeń, a jednocześnie zagwarantują bezpieczeństwo użytkowników. W tym celu w rozdzielnicach obsługujących poszczególne obwody montuje się odpowiednie wyłączniki elektryczne. Przekonajmy się, które z nich mają największe znaczenie.