Od kiedy zakazano stosowania tradycyjnych żarówek, ludzie zaczęli być zasypywani informacjami na temat nowych źródeł oświetlenia. Jednym z nich są żarówki ledowe, które szybko zyskały naszą przychylność. Jak jednak wiadomo, jeśli coś jest nowe, często powstają różne mity na ten temat. Tak więc zaczęto mówić, że diody LED są niebezpieczne dla zdrowia, nie są tak oszczędne, jak przypuszczano oraz że nie są trwałe. Co więc jest faktem, a co mitem?
Mity na temat oświetlenia LED
Jednym z najbardziej popularnych mitów odnośnie diod LED jest to, że są one niebezpieczne dla naszych oczu. Jak się jednak okazuje, oświetlenie to nie wytwarza więcej światła niebieskiego niż inne typy lamp o tej samej temperaturze barwowej, a więc nie jest ono szkodliwe. Kolejnym popularnym mitem jest stwierdzenie, że diody LED są droższe niż tradycyjne oświetlenie. Faktem jest to, że jej zakup wiąże się z większym jednorazowym wydatkiem niż zakup żarówki, jednak po przeanalizowaniu ich trwałości, okazuje się, że jedna dioda LED będzie świecić tak długo, jak 20-30 standardowych żarówek.
Pozostając przy temacie trwałości oświetlenia LED, warto też wspomnieć o tym, że często błędnie szacuje się je na nawet 100 tysięcy godzin. Nic bardziej mylnego – producenci podają, że ich trwałość wynosi od 30 do 50 tys. godzin, co i tak nie porównuje się do jednego tysiąca godzin świecenia standardowej żarówki.
Fakty na temat diod LED
Z całą pewnością należy stwierdzić, że diody LED są znacznie bardziej wydajne od standardowych żarówek. Jest to niezaprzeczalnym faktem, ponieważ emitują one aż 30 lumenów światła widzialnego na każdy wat zużywanej energii elektrycznej, a więc o 17 więcej od typowego 100-watowego oświetlenia. Ponadto, warto też wspomnieć, że oświetlenie LED idealnie nadaje się również do stosowania na zewnątrz, jeśli tylko diody zamontowane są w odpowiednich oprawach.