Technologia LED a cechy wpływające na wybór odpowiedniej oprawy

oświetlenie led

W miejscach, gdzie niezbędne jest prowadzenie aktywności wymagającej dobrej widoczności po zapadnięciu zmroku, nieodzowne staje się zamontowanie, dopasowanych do jej charakterystyki lamp. Dotyczy to obiektów użytkowych, domów i terenów znajdujących się na zewnątrz. Stworzenie potrzebnej infrastruktury to jednak nie tylko zaopatrzenie się w przewody elektryczne, czy źródła światła, ale także oprawy. Przekonajmy się, jakie rozwiązania stosuje się w przypadku LED-ów.

Co ma znaczenie przy doborze opraw LED?

Źródła światła wykorzystujące technologię LED różnią się od innych swoją konstrukcją oraz sposobem emisji promieniowania. W przypadku diód SMD jego rozsył zależy od geometrii elementu, na jakim je osadzono, wybór oprawy w mniejszym stopniu będzie się więc wiązał z wpływem na propagację światła. Nie zmienia to faktu, że w niektórych oprawach nadal stosuje się zarówno odbłyśniki, jak i elementy skupiające albo rozpraszające, jednak na ogół większe znaczenie będzie miał oferowany poziom ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, efektywność chłodzenia czy wygląd. W przypadku opraw zewnętrznych i przemysłowych kluczowa okaże się szczelność (współczynnik IP) oraz odporność na uszkodzenia (IK). Tam, gdzie oprawa będzie dobrze widoczna, liczy się ponadto estetyka. Choć źródła światła LED są mało awaryjne, nie można zapominać o ich łatwej wymianie.

Na jakie oprawy warto się decydować?

Rodzaj opraw zależy od specyfiki konkretnego zastosowania. Warto też pamiętać, że ze względu na dostępność źródeł światła LED odpowiadających dawnym standardom montażowym rozróżnienie to jest dalej uwzględniane przez producentów lamp, zbliżone parametry użytkowe można więc uzyskać przy zupełnie innych konstrukcjach, co zwiększa pulę, z jakiej można wybierać przydatne rozwiązania.