Kabel i przewód – bardzo często używamy tych terminów zamiennie, traktując je określenia synonimiczne. I chociaż ich znaczenie jest dość zbliżone, to jednak w praktyce wcale nie oznaczają tego samego. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy mamy do czynienia z kablami, a w jakich przypadkach zastosowanie znajdują przewody.
Kabel czy przewód – oto jest pytanie?
Zarówno kable, jak i przewody, należą do grupy produktów z zakresu okablowania zasilająco-sterującego. Nie są jednak tym samym. W praktyce różnic między nimi jest całkiem sporo, zarówno w kwestii budowy, jak i przeznaczenia. Dość przewrotnie można stwierdzić, że każdy kabel jest przewodem, jednak nie każdy przewód jest kablem.
Przewody to podstawowe elementy obwodu elektrycznego lub elektrycznego-sygnałowego, których zadaniem jest przewodzenie prądu lub sygnałów. Muszą być więc wykonane z odpowiedniego materiału przewodzącego prąd elektryczny, najczęściej jest to miedź lub aluminium. Przewód można rozpoznać właściwie na pierwszy rzut oka, gdyż tworzą go cienkie druty lub linki – kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt. Zwykle skręcone są ze sobą na stałe śrubowo. Mogą być też pokryte cienką izolacją (np. PCV) lub występować w formie tzw. szynoprzewodu. Jest to więc prosty, jednożyłowy łącznik elektryczny, który może, ale nie musi, być osłonięty najprostszą możliwą izolacją. Doskonałym przykładem wyrobów tego rodzaju są przewody nawojowe.
Kablem możemy tak naprawdę nazwać każdy dobrze zaizolowany przewód. Zgodnie z powszechnie obowiązującą definicją kablami są wyroby składające się z jednego lub kilku (a nawet kilkunastu) przewodów zwykle osobno izolowanych i umieszczonych we wspólnej powłoce lub osłonie. Ze względu na zastosowane izolacje i osłony kable wykazują odporność na warunki atmosferyczne. Ich szczelna i wzmocniona konstrukcja sprawia, że znajdują znacznie szersze zastosowanie niż przewody. Mogą być używane w różnych warunkach środowiskowych – nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz. Wiele typów kabli pozwala na bezpośrednie umieszczanie w ziemi lub wodzie. Z kolei przewody w przypadku takiego zastosowania będą potrzebować użycia specjalnej osłony rurowej.
Chociaż więc bardzo często terminów “kabel” i “przewód” używamy naprzemiennie, to jednak warto pamiętać, że zgodnie z definicją kable to coś więcej niż zwykłe przewody.