Rozdzielnice elektryczne – dostępne rodzaje i kryteria wyboru

plastikowa tablica rozdzielcza

Każda instalacja elektryczna musi być właściwie rozprowadzona, tak by mogła dostarczać zasilanie do wszystkich odbiorników. Sposobem na wydzielenie poszczególnych obwodów oraz zamontowanie w nich niezbędnych zabezpieczeń i urządzeń kontrolno-pomiarowych jest wybór odpowiedniej rozdzielnicy elektrycznej. W zależności od potrzeb może ona obsługiwać instalację niskiego napięcia tj. do 1 kV, średniego napięcia, a więc między 1 kV a 100 kV oraz wysokiego albo najwyższego napięcia – do 220 kV i powyżej tej wartości. Przekonajmy się, jakie są rodzaje rozdzielnic i sprawdźmy, co ma znaczenie przy ich wyborze.

Jakie są rodzaje rozdzielnic elektrycznych?

Rozdzielnice elektryczne różnią się od siebie rozmiarami. Do najmniejszych instalacji używane są zwykle niewielkie rozdzielnice skrzynkowe podtynkowe i natynkowe zakładane w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Gdy w grę wchodzi obsługa instalacji w większym budynku, potrzebna będzie rozdzielnica szafowa, podobnie jak w zastosowaniach przemysłowych, gdzie dość często używa się też rozdzielnic tablicowych. Większe rozdzielnice mają z reguły konstrukcję modułową, która pozwala na swobodne kształtowanie jej konfiguracji, w tym na instalowanie elementów także na ścianach bocznych oraz stosowanie różnych rodzajów wyposażenia.

Jakie parametry będą najważniejsze?

Rodzaj rozdzielnicy zależy przede wszystkim od wielkości instalacji oraz wysokości napięcia, jej rozmiary muszą więc być dopasowane do ilości osprzętu, jak ma się w niej znaleźć. Liczyć się będzie również to, czy potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń do rozbudowy systemu w przyszłości. Ważną cechą będzie zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi oraz możliwość skutecznego zamknięcia drzwi – w przypadku urządzeń umieszczanych na zewnątrz lub w szczególnie wymagających warunkach potrzebne mogą być rozdzielnice hermetyczne. Niekiedy cenne okaże się zastosowanie w nich specjalnego okienka, przez które można kontrolować stan poszczególnych podzespołów i wskazania zamontowanych czujników. W miejscach narażonych na uszkodzenia istotna okaże się odporność na uderzenia. Niezmierne ważny będzie też sposób wyprowadzania przewodów.