Oświetlenie LED. Charakterystyka i zalety oświetlenia LED

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED staje się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego – jest niezwykle energooszczędne i pozwala na dopasowanie konkretnej barwy światła. LED to skrót od Lighting Emitting Diode. Oznacza on diodę elektroluminescencyjną. Diody załączają się bardzo szybko i zużywają do tego mniej energii niż klasyczne żarówki.

Fenomen LED

Diody LED, jak już zostało wspomniane, są najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem oświetleniowym na rynku. To jednak nie koniec ich zalet. Są również niezwykle trwałe. Mogą pracować około 10 razy dłużej niż oświetlenie halogenowe i 25 razy dłużej niż zwykła żarówka. Użytkownicy cenią sobie też fakt, że diody LED, wyczerpując się, zaczynają świecić coraz słabiej. Wiedzą więc, że w najbliższym czasie będą musieli je wymienić. Diody LED są odporne na trudne warunki użytkowania. Sprawdzają się idealnie nawet w kuchni i łazience. Są bezpieczne – nie ma w nich rtęci. Co ważne, nie emitują też zbyt wiele ciepła. To z kolei jest niezwykle istotne przy planowaniu oświetlenia w małych pomieszczeniach. Ledy w postaci np. pasków łatwo też umieścić w „trudnych” miejscach, czyli tam, gdzie wystająca żarówka nie wyglądałaby dobrze. Są idealne do podświetlania schodów, półek czy zabudowy z karton-gipsu.

Co wybrać?

Oświetlenie LED najlepiej kupować w doświadczonej hurtowni, której pracownicy doradzą nam optymalne dla nas rozwiązanie. Wybierając oświetlenie, musimy zwrócić uwagę na liczbę lumenów, która określa, jak mocno świeci żarówka. 1400 lumenów przykładowo wytwarza tradycyjna żarówka o mocy 100 W. Warto także zwrócić uwagę na kąt rozsyłu światła. Im jest on większy, tym większą powierzchnię oświetlimy. Wybierając oświetlenie LED, weźmy pod uwagę także barwę światła. Światło ciepłe sprzyja relaksowi i odpoczynkowi, idealnie sprawdza się w sypialni czy przytulnym salonie. Barwy zimne dodają wnętrzom surowego charakteru, są więc lepszym wyborem do biur, gabinetów i innych pomieszczeń, w których pracujemy.