Oprawy oświetleniowe. Jakie rodzaje opraw wyróżniamy

Rodzaje opraw oświetleniowych

Oprawy oświetleniowe dostępne są w wielu różnych rodzajach. Można podzielić je na różne grupy biorąc pod uwagę miejsce czy sposób ich zastosowania, sposób montażu czy właściwości fotometryczne. Wybierając konkretną oprawę, bierzemy pod uwagę też to, jaki ma spełniać charakter: zapewniać bezpieczeństwo, czy pełnić funkcję dekoracyjną.

Część osób szuka opraw, które spełniają określone normy przeciwpożarowe, lub nadają się do określonego źródła światła (np. oprawy LED), czy są odpowiednio odporne na dostanie się nich ciał stałych lub wody). Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej.

Cel zastosowania

Biorąc pod uwagę cel zastosowania oprawy, możemy podzielić je na oprawy techniczne i ozdobne. Szukając oprawy do domu, zazwyczaj wybieramy oprawy ozdobne, które ładnie komponują się z wnętrzem. Z kolei oprawy techniczne muszą przede wszystkim spełniać określone wymagania, np. przy właściwym oświetleniu miejsca pracy.

Miejsce zastosowania

Oprawy oświetleniowe możemy także podzielić na oprawy wewnętrzne i zewnętrzne. Jak łatwo można się domyślić, oprawy wewnętrzne to te, stosowane w mieszkaniach, biurach i fabrykach. Opraw zewnętrznych używa się do oświetlenia ulic, dróg, parków, ogrodów itp.

Sposób montażu

Hurtownie i sklepy oświetleniowe oferują obecnie wiele rodzajów opraw. Dostępne są między innymi oprawy oświetleniowe stojące (typu lampa), do wbudowania (w sufit, podłogę, schody itp.), nasufitowe, naścienne, zawieszane (typu żyrandol), szynowe (do mocowania na specjalnej szynie montażowej), oraz taśmowe (np. popularne ostatnio taśmy z diodami LED).

Właściwości fotometryczne

Właściwości fotometryczne danej oprawy mówią o tym, ile światła wysyła ona w górną i dolną półprzestrzeń. Tu możemy wyróżnić m.in. oprawy do oświetlenia bezpośredniego klasy I, które prawie 100% strumienia światła wysyłają w dół, by dobrze je doświetlić. Dostępne są też oprawy do oświetlenia pośredniego klasy V, które większość światła wysyłają w górę, by odbijało się od sufitu. Inne oprawy, klasy II, III i IV to rozwiązania pośrednie pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.