Instalacja elektryczna. Jaką rozdzielnicę elektryczną wybrać?

rozdzielnica

Wyróżniamy kilka rodzajów rozdzielnic elektrycznych. Podział uwzględnia zarówno sposób ich montażu, jak i zastosowanie. Prawidłowo dobrana rozdzielania elektryczna ma nie tylko fundamentalny wpływ na poprawne działanie instalacji elektrycznej, ale także ułatwia jej użytkowanie oraz umożliwia bezproblemową rozbudowę. Wyjaśniamy czym kierować się podczas wyboru rozdzielni elektrycznej.

Co to jest rozdzielnia elektryczna?

Rozdzielnia elektryczna, która nazywana jest też skrzynką elektryczną, zapewnia łatwy dostęp do kluczowych elementów instalacji elektrycznej m.in. bezpieczników oraz umożliwia bezproblemowe odcięcie energii elektrycznej np. podczas prowadzonych prac remontowych i konserwacyjnych. Kluczowym zadaniem rozdzielni elektrycznej jest ochrona ważnych elementów instalacji przed działaniem czynników zewnętrznych, a także ułatwienie dostępu do „centrum dowodzenia” mieszkańcom budynku i inkasentom, jeżeli rozdzielnia elektryczna jest także miejscem, w którym znajduje się licznik energii elektrycznej.

Rozdzielnie elektryczne dzielimy względem kilku kryteriów m.in. ich budowy, przeznaczenia, miejsca i sposobu montażu. W budynkach prywatnych zwykle stosuje się rozdzielnie elektryczne natynkowe i podtynkowe.

Kiedy warto zdecydować się na rozdzielnię natynkową?

Rozdzielnię elektryczną natynkową cechuje wyjątkowa łatwość montażu. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w przypadku, gdy możemy pozwolić sobie na montaż rozdzielni w miejscu, z którego na co dzień nie korzystamy np. w pomieszczeniu gospodarczym lub w przystosowanej ku temu i odpowiednio zabezpieczonej przed wilgocią piwnicy. Skrzynka elektryczna natynkowa może mieć różny rozmiar, który zależny jest m.in. od tego, jak duży budynek obsługuje, dlatego problematyczny może być jej montaż w wąskim korytarzu lub przedpokoju, a także w niewielkim wiatrołapie. W tym przypadku decydujące są względy praktyczne i estetyczne, bo sama rozdzielna bez względu na sposób montażu spełnia taką samą funkcję. Warto wziąć także pod uwagę ewentualną możliwość rozbudowy rozdzielnicy, gdy np. stopniowo wykańczamy duży dom i ze względu na prowadzone prace podłączamy prąd jedynie w oddanej do użytku części mieszkalnej. W takim przypadku montaż zbyt małej rozdzielni podtynkowej skutkuje koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac, co wiąże się z pewnymi problemami. W przypadku montażu rozdzielni natynkowej w dostępnym dla osób postronnych miejscu np. na wspólnej klatce schodowej budynku wielorodzinnego konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie np. osłoną maskującą.

Kiedy warto zdecydować się na rozdzielnię podtynkową?

Pod względem działania rozdzielnia podtynkowa niczym nie różni się od rozdzielni natynkowej. Różnice związane są z estetyką i funkcjonalnością konkretnego rozwiązania. Rozdzielnia podtynkowa nie zajmuje cennego miejsca w niewielkich pomieszczeniach oraz nie jest widocznym elementem wystroju, co wpływa na estetykę wnętrza. Rozdzielnia podtynkowa jest doskonałym wyborem do przedpokoju i wiatrołapu oraz innych pomieszczeń, w których zewnętrzna rozdzielnia byłaby dość problematycznym elementem wystroju.