Rury osłonowe: z jakich materiałów się je produkuje

kable-oslona

Nawet najwyższej jakości kable mogą być podatne na uszkodzenia, jeśli są narażone na wilgoć, tarcie, działalność gryzoni czy agresywne środowisko pracy. Dlatego właśnie w wielu miejscach dodatkowo zabezpiecza się je specjalnymi rurami osłonowymi, których zadaniem jest wydłużenie ich żywotności. Co warto o nich wiedzieć?

Jak dobrać rurę osłonową?

Rury osłonowe dobiera się przede wszystkim pod kątem czynników szkodliwych, które będą na nie działać. Istotne jest więc miejsce montażu – inną ochronę dla przewodów wybierzemy na otwartej przestrzeni, a inną w pomieszczeniach biurowych. Specjaliści biorą pod uwagę też budowę rury, czyli np. grubość jej ścianki. Jeśli chodzi o średnicę wewnętrzną, to powinna ona być 1,5 razy większa niż zewnętrzna średnica kabla energetycznego (a 2 razy większa w przypadku kabla światłowodowego). Rura osłonowa musi też mieć odpowiedni stopień szczelności, zgodny z normą EN 60529.

Z jakich materiałów produkuje się rury osłonowe?

Rury osłonowe produkowane są głównie z polietylenu, który zapewnia przewodom należytą ochronę przed czynnikami niszczącymi. Jest on materiałem elastycznym i odpornym, również na działanie skrajnych temperatur. Często używa się rur karbowanych, które są jeszcze bardziej elastyczne. Na rynku dostępne są też rury z polipropylenu, które cechuje wysoka sztywność, która maleje jednak pod wpływem temperatury. Czasami niezbędne jest użycie rur dających bardzo mocną ochronę, np. takich ze stali galwanizowanej. W niektórych miejscach konieczne jest użycie materiałów ognioodpornych. Tam zazwyczaj używa się rur osłonowych HDPE (z polietylenu wysokiej gęstości) lub rur stalowych z powłoką z bezhalogenowego tworzywa sztucznego, czyli takiego, które nie zawiera chloru, fluoru, bromu i jodu, bowiem są one bardzo szkodliwe dla ludzi podczas spalania. W razie wątpliwości przy wyborze rur osłonowych zawsze warto poradzić się doświadczonych specjalistów w hurtowni dostarczającej kable i osprzęt elektryczny.