Czy warto kupować elementy osprzętu od różnych producentów?

sprzęt elektroinstalacyjny

Generalny remont domu czy mieszkania daje możliwość wymiany nie tylko instalacji, płytek, ale też osprzętu elektroinstalacyjnego. To szczególnie ważne, jeśli chcemy wybrać taki, który będzie pasować do naszego wnętrza i spełni oczekiwania do funkcjonalności i wyglądu. 

Na co zwrócić uwagę wybierając gniazdka?

Na rynku dostępny jest szeroki osprzęt elektroinstalacyjny. Do wyboru mamy wiele gniazdek, łączników i dlatego przed ich zakupem warto skonsultować się z elektrykiem, który będzie je instalował. Przygotuje on dokładną listę elementów, które powinniśmy kupić, aby montaż przebiegł w szybki i niezakłócony sposób. Co więcej podpowie też, jakie wybrać gniazda do urządzeń telekomunikacyjnych, włączników do markiz czy rolet elektrycznych. Mają one ściśle określone oznaczenia branżowe, które należy znać, aby spełniały one swoje zadania. Elektroinstalator wskaże również, jakie ramki wybrać, aby zmieściło się w nich klika gniazd. Wybierając wszystkie te wspomniane elementy osprzętu elektroinstalacyjnego warto kierować się nie tylko funkcjonalnością oraz wyglądem. Na rynku jest wiele firm, które zajmują się produkcją osprzętu, zatem warto wybrać taki, który jest trwały i ma dobre opinie wśród instalatorów.

 

Estetyka przede wszystkim?

Wiele osób decyduje się na wybór osprzętu samodzielnie i bardzo dobrze. Tylko użytkownik będzie wiedzieć najlepiej, jaka kolorystyka będzie pasować do jego wnętrza. Oczywiście w przypadku braku wygórowanych wymogów estetycznych można zlecić ich zakup elektrykowi. Z pewnością wybierze on klasyczne gniazda i łączniku w kolorze białym, szarym lub czarnym.

Decydując się na zakup osprzętu elektrycznego warto zwrócić uwagę też na jakość tworzywa, z którego są wykonane. Niestety nie wszystkie świetnie wyglądające elementy nie są trwałe, a to właśnie trwałość jest tutaj bardzo istotna. Rzadko, bowiem zdarza się, że wymieniamy gniazdka, włączniki czy inne elementy osprzętu. 

Wybierając osprzęt elektrotechniczny warto kupować je w seriach, ponieważ tylko wtedy wszystkie elementy będą pasować do siebie wizualnie. Wiele z nich ma też budowę modułową, dzięki czemu mieszczą w sobie kilka różnych elementów, co znacząco ułatwia użytkowanie. W seriach często dostępne są zaślepki na niewykorzystane otwory w ramce. Umożliwiają one zasłonięcie niewykorzystanych puszek na moduły oraz chronią dzieci przed porażeniem prądem.