Jakie są rodzaje i zalety świetlówek kompaktowych?

Świetlówka

Świetlówka kompaktowa nazywana jest inaczej kompaktową lampą fluorescencyjną oraz świetlówką energooszczędną. To małogabarytowa odmiana tradycyjnych świetlówek liniowych, która z powodzeniem wykorzystywana jest w domach i mieszkaniach. Na jej popularność wpływa wiele zalet w porównaniu do zwykłych żarówek. Najczęściej jest u-kształtna lub przypomina spiralę. Posiada zewnętrzny lub zintegrowany układ zapłonowy.

Jakie są rodzaje świetlówek kompaktowych?

Świetlówki kompaktowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje, a kryterium ich podziału jest konstrukcja układu zapłonowego. Może być on zintegrowany ze świetlówką lub zewnętrzny. Świetlówki ze zintegrowanym układem zapłonowym posiadają ten sam gwint, co tradycyjne żarówki, więc mogą bez problemu stać się ich zamiennikami. Pamiętamy jednak, aby nie używać świetlówek tego rodzaju w oprawach zamkniętych, bo skróci to ich żywotność. Standardowo mogą pracować od 6 tys. do 15 tys. godzin. Świetlówki ze zintegrowanym układem zapłonowym mogą mieć własną obudowę, a ich temperatura barwowa jest zbliżona do światła dziennego lub przypomina zwykłą żarówkę. Zaliczane są do klasy energetycznej A oraz B.

Świetlówki kompaktowe z zewnętrznym układem zapłonowym charakteryzują się niższą ceną w porównaniu do swoich poprzedniczek. Są bardziej ekologiczne, a przy ich wyborze mamy dostęp do większej gamy temperatur barwowych. Zewnętrzny układ zapłonowy może mieć wbudowany zapłonnik i wówczas przeznaczony jest do klasycznych dławików indukcyjnych. Występuje również bez zapłonnika na trzonku czterokołkowym i w takiej formie wykorzystywany jest do stateczników elektronicznych.

Zalety świetlówek kompaktowych

Świetlówki kompaktowe, w porównaniu do tradycyjnych żarówek, są dużo bardziej oszczędne energetyczne. Przy tym samym poborze mocy wytwarzają dużo więcej światła. Zapewniają o około 80% niższe zużycie energii. Charakteryzują się także dłuższym czasem pracy, możliwością zastosowania innych barw i mniejszą zależnością od napięcia zasilającego. Świetlówki kompaktowe są także bezpieczne dla środowiska, ponieważ powodują zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Wyróżniają się ponad to niską luminacją powierzchni i wytwarzaniem pięciokrotnie mniejszej ilości ciepła, dlatego są odporne na przegrzanie. Są trwałe, lekkie, nie wywołują efektu stroboskopowego, mają dużą skuteczność świetlną i posiadają dużą wartość współczynnika oddawania barw. Świetlówki kompaktowe mogą mieć ciepłą lub zimną barwę, start długi lub szybki oraz funkcje specjalne, takie jak czujnik ruchu, regulacja strumienia światła czy wyłącznik zmierzchowy.