Natężenie oświetlenia powinno pasować do strefy mieszkania

oświetlenie w mieszkaniu
Urządzanie nowego mieszkania lub remont starego to duże wyzwanie. Jeśli chcemy zaprojektować wnętrza bez pomocy architekta, musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Jedną z nich jest sprytne zaplanowanie oświetlenia w pomieszczeniach. Obecnie każda profesjonalna hurtownia elektroinstalacyjna oferuje wiele rozwiązań zarówno jeśli chodzi o nastrojowe, przydymione światło, jak i solidne oświetlenie do miejsc pracy. Czym kierować się, wybierając źródła światła?

Strefy relaksu

Przydymione oświetlenie świetnie sprawdzi się w strefach, w których będziemy się relaksować. Nie oznacza to oczywiście tego, że w tych samych miejscach nie możemy zainstalować alternatywnego, mocnego oświetlenia, które ułatwi nam na przykład sprzątanie. Niewyraźne oświetlenie jest coraz częściej instalowane w pokoju dziennym. Jest idealne do wieczornego, leniwego oglądania telewizji lub romantycznej kolacji przy winie. Delikatne, LEDowe oświetlenie sprawdza się też świetnie w łazience. Gdy mamy ochotę powylegiwać się w wannie da ono ukojenie naszym oczom. Wiele osób delikatną poświatę traktuje jako dekorację w mieszkaniu, która dodaje mu romantyczności i przytulności. Delikatne światło może więc podświetlać szafki kuchenne, gablotkę z pamiątkami czy model statku stojący na komodzie.

Strefy pracy

Mocne, intensywne światło powinno znaleźć się wszędzie tam, gdzie będziemy pracować lub wykonywać czynności wymagające wyraźnego widzenia. Jest wiec niezbędne nad blatem kuchennym, gdzie często operujemy nożem. Potrzebne będzie również w strefach typowych dla pracy – przy biurku lub nad stołem, przy którym zdarza nam się pracować. Jest też świetnym pomysłem w jadalni, w której będziemy organizować eleganckie kolacje dla starszych członków rodziny. Źródło mocnego światła przydaje się też w łazience dla lustrem i w garderobie, aby uławiało nam przygotowanie się do pracy lub na wielkie wyjście. Jest też niezbędne w pokoju dziecięcym, by maluch mógł się komfortowo bawić klockami, puzzlami czy koralikami.