Nad czym zastanowić się planując włączniki światła w domu

żarówka
Zaplanowanie włączników światła dla nowo wybudowanego domu nie wydaje się niczym trudnym. Jednak gdy zaczniemy myśleć o ich wygodnym używaniu okazuje się, że warto wziąć pod uwagę kilka rozwiązań, które należy wcześniej zgłosić osobie lub ekipie, która będzie kładła dla nas elektrykę.

Wysokość włączników

Większość z nas jest przyzwyczajonych do włączników na ścianach umieszczonych na wysokości klatki piersiowej. Jednak w nowoczesnym budownictwie wiesza się je na wysokości wiszącej dłoni. Dzięki takiemu umiejscowieniu nie trzeba podnosić ręki, by włączyć światło wchodząc do pokoju. Jest to zwłaszcza komfortowe, gdy niesiemy coś na rękach. Wtedy światło szybko można włączyć… biodrem.

Łączniki schodowe

Drugim ważną rzeczą, o której należy pamiętać projektując elektrykę w domu są łączniki schodowe. Włącznik na górze i na dole schodów są od siebie zależne. Chodzi o to, by włączając światło na dole schodów, można je było wyłączyć na górze. Większość elektryków sama zaproponuje takie rozwiązanie w domu ze schodami, jednak może być ono wykorzystane jeszcze w kilku innych miejscach, np. w sypialni. Tam z kolei wygodnie jest włączyć światło wchodząc do sypialni i móc je wyłączyć leżąc w łóżku.

Design

Bardzo istotny jest design włączników. Każda dobra hurtownia elektryczna posiada co najmniej kilkanaście rożnych modeli. Nie zawsze warto brać zwykle białe plastiki, tylko dlatego, że od zawsze takie były w naszym domu. Pamiętajmy, że białe włączniki szybko się brudzą, gdyż dotykamy ich kilka razy dziennie. Czasami warto przyjrzeć się nowoczesnym, dobrym jakościowo pstryczkom w ciekawych kolorach i formach.

Ściemniacz

Szukając włączników do światła warto również zainteresować się ściemniaczami. To urządzenia, dzięki którym można w prosty sposób zmienić natężenie światła. Są niezwykle praktyczne w pokojach dziennych. Kolację można zjeść w pełnym świetle nad stołem, a wieczorny film obejrzeć już w nastrojowym półmroku. Dzięki takiemu świadomemu gospodarowaniu oświetleniem w domu można przy okazji zaoszczędzić parę złotych.